in

Genç görünmek isteyenlere: BOTOKS nedir, nasıl yapılır? 2022

genc gorunmek isteyenlere botoks nedir nasil yapilir 2022 1
genc gorunmek isteyenlere botoks nedir nasil yapilir 2022 1

Güzel görünmek isteyenler başta olmak üzere sağlıksal uygulamalar açısından botoks nedir ve nasıl yapılır sorusu pek çok kişinin ilgilendiği konu olmuştur. Yüzlerindeki kırışıklıklardan kurtulmak isteyen, terleme şikayetleri yaşayan, estetik açıdan güzel bir görünüme kavuşmak isteyen insanlar botoks yaptırmayı tercih edebilir. Peki botoks nedir? Nasıl yapılır? Etkisi ne zaman başlar? Fiyatları ne kadar? İşte sizler için tüm yönleriyle ele aldığımız ve incelemeniz için yayınladığımız konumuz…

Botoks nedir?

Genç görünmek isteyenlere: BOTOKS nedir, nasıl yapılır? 2022
Genç görünmek isteyenlere: BOTOKS nedir, nasıl yapılır? 2022

Тарапата Анна adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Botoks (Botox); Clostridium Botulinum olarak ifade edilen bir bakteriden elde edilen ve insanların vücudunda istenilen bölgelerdeki kaslara ve sinir hücrelerine enjekte edilerek sorunların ortadan kaldırılmasını destekleyebilecek tıbbi bir uygulamadır. Günümüzde genellikle kadınlar tarafından estetik açıdan güzel görünmek için tercih edilen botoks sağlık uygulamaları açısından pek çok insan tarafından tedavi yöntemi olarak tercih edilir.

Botoks ne işe yarar?

Botoksun iki farklı kullanım alanı vardır. Birincisi estetik, ikincisi ise sağlık. Estetik açıdan; kaş, göz ve ağız çevresi, alın, kulak, çene, boyun gibi noktalarda kırışıklık bulunan ve çirkinliğe neden olduğu düşünülen noktalara uygulanarak kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Sağlık açısından ise, kas problemleri yaşayan, mimiklerinde sorun bulunan, göz kapaklarını kontrol edemeyen, aşırı terleyen, migren rahatsızlığı bulunan kimselerde uygulanır.

Botoks nasıl yapılır?

Tedavi edilmesinin veya güzel görünmesinin sağlanması istenilen bölgeye kolay bir şekilde uzmanlar tarafından enjeksiyon aracılığıyla uygulanır. Uygulama esnasında hafif ağrılar yaşama durumu vardır. Botoks yapıldıktan sonra kişi hemen taburcu edilebilir ve günlük işlerini yapabilir. Ancak bu süre zarfından olası tehlikelerine ve yan etkilerine karşı kendini takip altında tutmalıdır. Etki süresi başladıktan sonra gündelik hayata çok rahat bir şekilde devam edilebilir.

Botoks etkisi ne zaman başlar ve biter?

Botoks yapıldıktan sonra etkisi 48-72 saat arasında görülmeye başlar. Etkisinin başlamasının en fazla 2 haftaya kadar uzayabildiği bilinmektedir. Botoks uygulamaları ilk uygulamalarda 6 ay, birden fazla yapılan uygulamalarda ise 12-18 ay aralığında etkisini gösterir ve biter. Şikayetler devam ediyorsa bu süreden sonra botoks uygulamasının tekrarlanması gerekebilir.

Botoksun içinde ne var?

Botoksun içinde ne var sorusu yaptırmadan önce en çok merak edilen konuların başında gelir. Acaba bana bir zararı olur mu diye de merak eden insanlar olabilir. Clostridium Botulinum adı verilen bir bakteri türünün nörotoksik bir proteini vardır. Dolayısıyla sinir uçlarına bir bakteri türünün enjekte edildiği ve o bölümün elektriksel geçirgenliğinin azalıp işlevini kaybedeceği unutulmamalıdır.

[geo-post target=”false” id=”529″ label=”Önerilen Yazı”]

Zararları var mı?

Botoksun uygulandığı bölgeye göre değişmekle birlikte insan vücudunda saptanmış olan bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Bunlar ise aşağıdaki gibidir:

  • Uygulandığı bölgelerde ağrı ve kızarıklık
  • Mide bulantısı,
  • Şiddetli veya orta düzey baş ağrıları
  • Safra kesesi sorunları
  • Yüksek ateş şikayetleri,
  • Yutma güçlüğü,
  • Gülümseme ve konuşma güçlüğü
  • Kas sisteminde bozulmalar

Sağlığımı olumsuz etkiler mi?

Genel olarak doğrudan sağlık sorunlarına sebep olduğuna yönelik net bir bulgu olmamakla birlikte yukarıda bahsedilen sorunlarla karşılaşılabilme ihtimali her zaman yer alır. Botoks uygulaması yaptırmadan önce doktorunuza danışarak her türlü test ve tahlilleri yaptırmanız gerekir.

[geo_alert style=”2″ color=”warning” ]Botoks uygulaması yaptırmadan önce mutlaka kontrollerinizi yaptırın.[/geo_alert]

Kalıcı botoks nedir?

Kalıcı botoks insanların tamamen yanlış algıları neticesinde ortaya çıkmış bir terimdir. Gerçekliği günümüz koşulları içerisinde bulunmamaktadır. Çünkü kalıcılığı sağlamak adına düzenli olarak botoks işleminin yapılması gerekir ki bu durumda botoks uygulamasının kalıcılığından söz edilemez. Botoksun etkisi ortalama 6 ay ile 18 ay arasında sürebilir. Ancak bu sürelerin dışına çıkıldığı neredeyse hiç görülmemiştir.

Naturel (doğal) botoks nedir?

Botoks uygulamasından sonra pek çok kişinin yüz görünümü değişir ve herkes tarafından fark edilebilir. Naturel (doğal) botoks yapılması durumunda ise doğal görünüm korunmaya çalışılır ve insanların fark etmesi neredeyse imkansız olur. Detaylar için aşağıdaki videodan da istifade edebilirsiniz.

Botoks fiyatları ne kadar?

Botoks fiyatları için net bir tablo oluşturmak imkansızdır. Çünkü uygulanacak bölge, enjeksiyon gerekliliği, doktorun talep edeceği ücret, kullanılan botoksun kalitesi fiyatları belirleyen en bariz unsurlardır. Genellikle 5.000 – 20.000 TL arasından bir fiyat tablosu oluşabileceği düşünülse de en doğrusu sağlık kuruluşuna giderek fiyat almaktır.

Lütfen Sağlık Bakanlığı onaylı resmi kurum ve kuruluşlardan fiyat alıp oralara yaptırmayı tercih edin. Zira geçtiğimiz yıllarda hatalı uygulamalar sonucunda hayatını kaybedenler de olmuştu. Bu noktada Milliyet Gazetesi‘nin haberini inceleyebilirsiniz.

Sizlere tüm yönleriyle anlatmaya çalıştığımız konumuzun sonuna geldik. Eğer bu konuda bir sorunuz olursa aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlanacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mugla antik kentler listesi 9 eski uygarlik kalintisi 1

Muğla Antik Kentler (9 Uygarlık Kalıntısı)

ucretsiz ve telifsiz fotograflar 6 indirme sitesi onerisi 1

Ücretsiz ve Telifsiz Fotoğraflar (6 öneri)