in ,

Zoom Toplantısı Nasıl Yapılır?

Zoom Toplantisi Nasil Yapilir
Zoom Toplantısı Nasıl Yapılır

Zoom Toplantısı Nasıl Yapılır? Zoom toplantısının yapılışı için ön hazırlık gerekir. Ön hazırlık yapıldığı takdirde toplantıya girmek oldukça kolaydır. Zoom toplantısı yapabilmek için üyelik zorunluluğu bulunmamaktadır ancak üyeliği olmayan kişiler kısıtlı bir süre için Zoom’u kullanabilmektedir. Zoom toplantısı yapmak için iki yöntem bulunur. Bu yöntemler şu şekildedir:

 • Anlık toplantı planı oluşturma
 • Önceden toplantı planı oluşturma

Toplantı planı oluşturulurken izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Zoom’un açılması ve giriş yapılması (giriş yapmadan da toplantı başlatmak mümkün)
 • Planlama penceresinin seçilmesi
 • Konu, tarih, saat ve kimliğin oluşturulması
 • Güvenlik işlemlerinin yapılması (geçiş kodu oluşturulması, bekleme odasının açılması, şifre eklenmesi)

Bu işlemler onaylandıktan sonra Zoom toplantısı planlanabilmektedir. Anlık toplantı oluşturulacağı zaman ise sadece link oluşturulması yeterli olmaktadır. Zoom toplantısı planlamak için giriş ekranında yer alan ikonların kullanılması gerekir.

Zoom Nedir?

Zoom görüntülü konuşma uygulama ve programıdır. Ancak sadece görüntülü konuşma olarak sınırlandırılmaması gerekir. Görüntülü iletişim kurmak, toplantı yapmak ve özellikle ekip işleri için kullanılan bir platform haline gelmiştir. Zoom programının farklı versiyonları vardır ve kişiler kullanım sıklık ve amaçlarına bağlı olarak Zoom’un hangi versiyonunu kullanacağına karar verebilirler. Zoom uygulaması, günümüzde en sık kullanılan programlar arasında yer alır.

Zoom Ücretli Mi?

Zoom’un ücreti ne kadar sorusu birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Zoom’un ücreti iki gruba ayrılır. Ücretsiz olarak kullanmak mümkün olsa da yapılan yeni güncellemeler ile ücretsiz olarak kullanmaya devam etmek için reklamları kabul etmek gerekir. Reklamlar kabul edilmediğinde ise çok kısa bir süreliğine zoom kullanılabilmektedir. Zoom’un ücretlendirilmesi ise dolar üzerinden yapılır ve aylık ve yıllık abonelik olarak ayrılır. Zoom için istenen ücretler yıllara göre farklılık gösterebilir.

Zoom Toplantısı Nasıl Yapılır? Zoom Ücretsiz Nasıl Kullanılır?

Zoom’u ücretsiz kullanmak için belirli kurallara uymak gerekir. Zum uygulamasını ücretsiz kullanmak isteyen kişiler reklam izlemeli ya da süre kısıtlaması ile uygulamayı kullanmalıdır. Giriş yapıldıktan sonra ücretsiz şekilde uygulamayı kullanmak mümkün kılınmıştır. Ancak daha uzun süreli toplantı planı yapan kişilerin ya oturumu sonlandırıp yeniden oturum açmaları ya da ücretli üyelik almaları gerekir.

Zoom profesyoneli kullanmayan kişiler süre kısıtlaması ile karşılaşır. Uygulamayı ücretsiz olarak kullanırken verilen süre 40 dakikadır. 40 dakikanın ardından uygulama kendini kapatacak ve oturum sonlanacaktır. Bu sorun ile karşılaşmamak adına kişilerin ücretli oturum almaları gerekir. Ücretli oturum ise dolar üzerinden fiyatlandırılır ve ödenmesi zorunludur. Zoom toplantısını ücretsiz yapmak isteyenler 40 dakikalık oturum açabilir.

Zoom’da Kaç Kişi Görüntülü Konuşabilir?

Zoom görüşmeye katılan kişi sayısı 100 olarak belirlenmiştir. Özellikle programın ücretli hale kullanılıyor ise katılımcı sayısı ile ilgili sınırlama olmamaktadır. Ancak çoğunlukla 100 kişiye kadar katılım sağlanabilir. 100 kişi sınırsız şekilde zoom’u kullanabilmekte ve farklı oturumlar yapabilmektedir. Gün içerisinde farklı sayılar ile bu uygulama üzerinden toplantı gerçekleştirilebilir. Gün içerisinde kaç görüşme yapılacağına dair bir kısıtlama bulunmaz. Ücretsiz olan versiyon kullanıldığında kaç görüşme yapılacağından değil sadece görüşmenin kaç dakika süreceğine dair bir kısıtlama bulunur. Hem ücretli hem de ücretsiz ve kişi sayısı 100 olarak belirlenmiştir. 100 kişi bir toplantıya katılarak görüntülü şekilde konuşabilirler.

Zoom’u Kullanmak için İndirmek Gerekir Mi?

Zoom’u indirmek isteyenler doğrudan asıl siteyi kullanmalıdır. Uygulamanın kendi sitesine girilmesi ve buradan uygulamanın bilgisayara indirilmesi gerekir. Bilgisayarın modeline, işletim sistemine ve diğer unsurlara bağlı olarak değişen modüller bulunur. Kişiler bu uygun modellerden birini tercih ederek bilgisayarlarına indirebilirler. Masaüstü versiyonu kullanılmak istendiği zaman kolaylıkla tarayıcıdan uygulamayı indirmek mümkündür.

Akıllı cihazlar ile kullanılacağı zaman ise telefonun çevrim içi mağazası kullanılmalıdır. IOS kullanıcıları Apple Store’den, Android kullanıcıları ise Google Play’den Zoom’u indirebilir. Uygulamayı indirirken ücret talep edilmez. Kullanma esnasında ücret talep edilir. Bu durumda kişiler herhangi bir ücret ödemeden ve kart bilgisi girmeden uygulamayı cihazlarına indirilebilmektedir.

Zoom Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Zoom kullanmak uzaktan çalışmayı kolaylaştırmaktadır ve bu ise uygulamanın en iyi özelliğidir. Zoom’un avantajları şunlardır:

 • 100 kişi görüntülü konuşabilir.
 • Planlı ve haftalık/günlük yinelenen toplantılar yapılabilir.
 • Ses ve görüntü paylaşımı yapılabilir.
 • Ekran paylaşımı açılabilir.
 • Oturumlara ve odalara ayrılıp grup çalışması yapılabilir.

Zoom toplantısının avantajları özellikle şirketler için önemlidir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Google Gravity Nasil Yapilir

Google Gravity Nasıl Yapılır?

Telde Konferans Nasil Yapilir

Telde Konferans Nasıl Yapılır?