Telde Konferans Nasıl Yapılır?

Telde Konferans Nasil Yapilir
Telde Konferans Nasıl Yapılır

Telde Konferans Nasıl Yapılır? Telefonda konferans yaparak ikiden çok kişinin aynı anda telefon görüşmesi yapması sağlanır. Günümüzde akıllı telefonların yaygın kullanımı ile telefonda konferans görüşmesinin yerini görüntülü görüşme alsa da hala birçok kişi için önemli bir özellik olarak görülmektedir. IOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda konferans araması yapmak için belirli adımlar bulunur. Hemen hemen tüm cihazlar için benzer işlemler ile kullanıcıların konferans araması gerçekleştirmeleri mümkündür.

Telefonda konferans yaparak birçok kişi ile aynı anda konuşmak isteyenlerin öncelikle cihazlarının bu özeliği destekliyor olması gerekir. Konferans özelliğini destekleyen cihazlardan ilgili kişiler aranarak ortak görüşmeler gerçekleştirilebilmektedir. Telde konferans yapmak isteyenlerin arama bölümünden yeni kişi ekleyerek işlem yapması mümkündür.

İphone’da Konferans Nasıl Yapılır?

İphone’da konferans yapmak için basit adımlar izlenerek işlem tamamlanır. Apple’ın İphone telefonlarından konferans araması yapılması için kullanıcıların şu adımları izlemesi yeterlidir:

  • Konferansa alacağınız kişilerden herhangi biri aranır.
  • Arama kabul edildikten sonra telefon ekranından ‘’Arama Ekle’’ düğmesine tıklanır.
  • Konferansa katılacak ikinci kişi seçilerek aranır.
  • İkinci kişi telefonu açtıktan sonra ‘’Konferans’’ düğmesine basılarak aranan herkes bağlanır.

Akıllı telefonlarda konferans görüşmesi için telefon marka ve modellerine göre bazı ufak farklar görülebilir. Ancak çoğunda benzer adımlar izlendiği için herkes tarafından kolayca konferans araması yapılabilmektedir. Konferans araması sayesinde iki kişiden daha fazla kişinin aynı anda telefon görüşmesi yapmaları sağlanmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde konferans aramalarının yerini çoğu zaman çoklu görüntülü konuşma seçenekleri almıştır.

Android’de Konferans Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlarda konferans görüşmesi yapmak isteyen Android kullanıcılarının da basit bir şekilde konferans araması gerçekleştirmeleri mümkündür. Android cihaz kullanıcılarının istedikleri kişiler ile konferans görüşmesi yapmaları için şu adımları takip etmeleri gerekecektir:

  • Konferans görüşmesi yapılmak istenen ilk kişi aranır.
  • Aramaya yanıt verilmesinin ardından konferans yapacağınızı belirterek karşı tarafı beklemeye alacağınızı iletin. Aksi halde karşı tarafın telefonu kapatması muhtemeldir.
  • İlk arama sonrasında ikinci arama için ‘’Çağrı Ekle’’ – ‘’Arama Ekle’’ butonuna tıklanır.
  • Bu ibareler yoksa ekranın sağ üst köşesinde yer alan ‘’üç nokta’’ simgesine tıklanır.
  • Açılan menüden ‘’Arama Ekle’’ seçeneğine tıklanır.
  • Diğer kişi de seçildikten sonra ‘’Çağrıları Birleştir’’ seçeneği ile her iki kişinin de aynı anda konuşması sağlanır.

Her telefonda ufak farklar ile konferans araması yapma aşamaları farklılık gösterse de genel hatlarıyla benzerdir. İlk kişiyi aradıktan sonra diğer kişileri de arayarak arama birleştirme özelliği ile konferans görüşmesi yapılabilir.

Telefonda Konferans Kaç Kişi ile Yapılır?

Telefonda konferans kişi sayısı operatörlere göre değişmektedir. Vodafone ve Türk Telekom tarafından 5, Turkcell tarafından da 6 kişiye kadar konferans yapılmasına izin verilmektedir. Ancak bu sınırlama sadece bir kişi tarafından yapılacak aramaları ifade eder. Konferans eklenen her bir kişi de yine operatörün izin verdiği sayıda kişiyi konferansa alabilir. Bu kapsamda telde konferans yapılması için kişi sınırı bir hayli yüksektir.

Telefon Görüşmesinin Konferans Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Telefonu konferansa kapatma işlemleri yapılarak konferans aramalarından kurtulmanız mümkündür. Ancak bu ayarlar kapalı değilse maalesef bunu anlamanın bir yolu yoktur. Konferans aramasında aynı anda sizinle birlikte ayrıca diğer kişi veya kişiler de olacağı için onların konuşmalarından veya gelen diğer seslerden konferans aramasında olduğunuzu anlayabilirsiniz. Eğer karşı taraftaki diğer kişilerin mikrofonları kapalı ise onlar sizi duysa da siz karşı tarafı duyamayacağınız için ortak bir görüşmede olup olmadığınızı anlamanız mümkün değildir.

Konferans görüşmesine alınıp alınmadığını anlamak için bir diğer yöntem ise eğer ilk siz aranmışsanız sizi arayan kişinin diğer kişiyi eklemek için sizi bekletmesi gerekecektir. Kısa süreli bir bekletme sonrasında aramaları birleştirme özelliği ile görüşme devam eder. Bu da bir ipucu olabilir.

Konferans Görüşmesinde Dakika Kimden Gider?

Konferansta dakika nasıl gidiyor sorusu birçok kişinin kafasını karıştırsa da oldukça basittir. En haliyle ‘’konferansa katılan kişi sayısı x dakika’’ olarak hesaplama yapılmaktadır. Bu süreler aramayı yapan kişinin paketinden düşecektir. Aramayı yapan ve diğer konuşmacıları da bağlayan kişinin paketinden bu süreler düşeceği için eklenecek kişi sayısına da dikkat edilmelidir. Telde konferans kişi sayısına göre dakika düşecektir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Zoom Toplantisi Nasil Yapilir

Zoom Toplantısı Nasıl Yapılır?

Tahta Kasiktan Kukla Nasil Yapilir

Tahta Kaşıktan Kukla Nasıl Yapılır?