in

Tahta Kaşıktan Kukla Nasıl Yapılır?

Tahta Kasiktan Kukla Nasil Yapilir
Tahta Kaşıktan Kukla Nasıl Yapılır

Tahta kaşıktan kukla yapmak isteyenler için pratik yöntemler bulunur. Bu pratik yöntemler kullanılarak evde kolayca tahta kaşıklar aracılığı ile kutla yapılabilmektedir. Az malzeme ile oyuncak yapmak isteyenler bu yöntemleri kullanarak kısa sürede kukla yapabilirler. Gerek el emeği olarak gerek çocuklara oyuncak gerekliyse de satışını gerçekleştirmek için tahta kaşıktan kukla yapılabilmektedir.

Hem mitolojik olarak hem de kültürel olarak inceleme yapıldığında kuklaların Türklerin tarihi için oldukça önemli olduğu görülmektedir. Aynı zamanda görsel sanatlar ve sahne sanatları için de kuklalar önemli bir yerde bulunur. Kukla yapmak isteyenler az malzeme ile istedikleri kuklayı kolayca yapabilir.

Kukla Yapmak için Gereken Malzemeler

Kukla malzemeleri kişilerin tasarımlarına göre değişmektedir. Tahta kaşıktan kukla yaparken kişiler nasıl 1 kukla istediklerine odaklan olabilirler. Eğer tahta kaşık kullanıldığının belli olması isteniliyor ise bu durumda üzerine herhangi bir şey geçirmeden ve daha az malzeme ile kukla yapılabilmektedir. Ancak kuklanın üzerini kapatmak ve tahta kaşık olduğunu belli etmemek isteyenler bu durumda farklı malzemeler ile kuklalarını hazırlayabilirler. Evde tahta kaşıktan kukla yapmak için gereken malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Tahta kaşık.
 • Kumaş.
 • Eğer isteniliyor ise kumaş yerine keçe gibi malzemeler.
 • Uhu, bant, silikon ve silikon tabancası gibi yapıştırıcı ve birleştirici malzeme ve ekipmanlar
 • Renkli kalemler ve boyalar.
 • Renkli ipler.
 • Süslemesi için herkesin kendi zevkine göre seçeceği kurdeleler, gözler ve diğer aksesuarlar için kullanılabilecek kağıt parçaları.

Kukla yapmak için gereken bütün malzemeler kişilerin yaratıcılığına bağlıdır. Silikon ve silikon tabancası olmayan kişiler dikiş malzemeleri kullanarak da ilgili yapıştırmayı yapabilmektedir. Bazı kişiler kuklalarını elbise giydirmek, bazıları ise sadece kumaş ile tahtayı kapatmak ister. Hedef her neyse, kişiler kendi zevklerine ve hedeflerine bağlı olarak yapacakları kuklalara şekil verebilir ve tasarım oluşturabilirler.

Tahta Kaşıktan Kukla Yapma Adımları Nelerdir?

Tahta kaşık ile kukla yapımında izlenmesi gereken aşamalar vardır. Bu aşamalar izlendiği takdirde kolayca tahta kaşıktan kukla yapılabilir. Kukla yaparken izlenmesi gereken adımlar, kişilerin yapacakları kukla türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumda belirli adımlar olmasına karşın kişiler kendileri nasıl isterlerse o adımları da takip edebilirler. Tahta kaşıktan kukla yapmanın adımları şu şekilde sıralanabilir:

 • Tahta kaşığın üstünün temizlenmesi ve cilalanması.
 • Tahta kaşık üzerine nasıl bir çizim yapılacağı ve kuklanın nasıl giymeyeceğin önceden belirlenmesi.
 • Belirlenen çizim ve tasarım anlayışına göre önce giydirmeyin yapılması daha sonra ise yüz hatlarının çizilmesi.
 • Eğer kuklanın tahta kaşıktan yapıldığı anlaşılmasın, isteniliyor ise bu durumda öncelikle tahta kaşığın farklı bir renge boyanması ya da üzerine kumaş geçirilmesi.
 • Kuklanın üzerine göz çözülmeyecek, yapıştırılacak ise yapıştırıcılar kullanılarak oynar. Gözlerin tabanca ile yapıştırılması.
 • Saç, kirpik, dudak ve diğer unsurların belirli hale getirilmesi.
 • Ön aşamada belirlenen kumaşlardan kıyafetlerin tasarlanması ve kuklanın üzerine giydirilmesi

Tahta kaşıktan kukla yapmak için izlenen adımlardır. Bu adımlar kişilerin kendi yöntemlerine göre değişebilmektedir. Bazı kişiler öncelikle kıyafeti dikip kumaşı hazırlamakla uğraşırken, bazı kişiler doğrudan detaylar ile sürece başlamaktadır.

Çocuklar Tahta Kaşıktan Yapılan Kukla Masraflı Mı?

Tahta kaşıktan ucuza kukla yapmak uzun zamandır var olan bir durumdur. Sadece maddi durum ile ilgili olmayan bu unsur aynı zamanda kişilerin yaratıcılığı ile de bağlantılıdır. Bazı ebeveynler çocukların oyuncaklarını çocuklarının yapmasını ister ve bunun için ileri dönüşüm teknikleri ile farklı malzemeler bir araya getirilerek yeni oyuncaklar elde edilebilir. İşin içerisinde sürdürülebilirlik ve doğayı korumak gibi unsurlar da yer aldığı için çoğunlukla evdeki malzemelerden oyuncak yapılması ile sık sık karşılaşılır. Tahta kaşıktan yapılan kuklalara giydirilecek olan kıyafetler de atık kumaşlardan elde edilebilir. Çocuklar için de oyuncak olan bu kuklalar farklı amaçlar içinde kullanılabilir.

Tahta Kaşıktan Yapılan Kukla Bozulur Mu?

Tahta kaşıktan kukla yapıldığında oldukça dayanıklı sonuçlar ile karşılaşılabilir. Tahta kaşıklar çoğunlukla dayanıklı malzemeden yapılmaktadır. Dolayısıyla eğilip bükülme ve kırılma oranları oldukça düşüktür. Tahta kaşıktan yapılan kuklaların kırılmaması ve dayanıklı olmaları da bu sebepten kaynaklanır. Tahta kaşıktan kukla yapmak isteyen kişiler çoğunlukla bozulma ile karşılaşmazlar. Tahta kaşık zarar görmediği müddetçe kuklanın bozulması da mümkün değildir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Telde Konferans Nasil Yapilir

Telde Konferans Nasıl Yapılır?

Kardesler Arasinda Hisse Devri Nasil Yapilir

Kardeşler Arasında Hisse Devri Nasıl Yapılır