in

Dünyanın en pahalı lezzeti: Kobe Eti (4 ilginç detay)

dunyanin en pahali lezzeti kobe eti 4 ilginc detay 1
dunyanin en pahali lezzeti kobe eti 4 ilginc detay 1

Kobe eti dünyanın en pahalı etlerinden olup genellikle ünlü restoranların özel şef menüleri arasında yerini almaktadır. Sıradan insanların tüketmesinin pek mümkün olmadığı bu et çeşidi hakkında tüm bilgileri içeren yazımızı sizler için hazırladık. Peki kobe eti nedir? Fiyatı ne kadar? Nereden alınır? Nasıl pişirilir? İşte tüm detaylar…

İş adamları, zenginler ve gurmeler günlük hayatları içerisinde farklı lezzetlerin arayışı içerisinde olur ve her gün yeni tatlar almak için yüksek oranlarda para harcarlar. Pahalı ve gereksiz bir zevk gibi görünse de  birçok ünlü ve lüks restoranın varlığı ve sayısının artması bu sektörün ne kadar da aktif olduğunu göstermektedir.

Ülkemizin iftiharı olarak övündüğümüz ve dünyaca meşhur olan Nusret’te lüks bir akşam yemeği yiyenler, İç Anadolu’da küçük bir kebapçı dükkanı açabilecek kadar parayı bir seferde ödeyip çıkmaktadır. Bize ilginç, garip hatta saçma gelse bile bu alışkanlık zenginler arasında oldukça yaygındır. Zengin kitlelerin arayış içerisinde olduğu ve yılın belirli dönemlerinde tüketmekten hoşlandığı lezzet çeşitlerinden biri de kobe etidir. Peki kobe eti nedir? Onu bu kadar değerli kılan nedir? İşte cevaplar…

Kobe eti nedir?

Dünyanın en pahalı lezzeti: Kobe Eti (4 ilginç detay)
Dünyanın en pahalı lezzeti: Kobe Eti (4 ilginç detay)

Resim Jason Goh tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Japonya’nın Wagyu bölgesinin Kobe şehrinde yetiştirilen Tajima sığırlarından elde edilen çok özel ve pahalı bir et türüdür. Diğer adı “Wagyu eti” olarak da geçmektedir. Sadece büyük kasap ve marketler ile ünlü restoranlarda yer alır. Küçük mahalle kasaplarında bulmak imkansızdır. Zaten fiyatının pahalılığı sebebiyle de alt ve orta kesim vatandaşlar tarafından kokusu da tadı da bilinmeyen bir lezzettir.

Neden bu kadar pahalı ve değerlidir?

Dünyaca ünlü ve çok pahalı olan Kobe etini en değerli kılan özellikler şöyle sıralanabilir:

  • Tadı, dokusu, kokusu ve lezzeti normal etlere göre çok farklıdır ve damakta ayrı bir lezzet bırakır.
  • Yağ yönünden oldukça zengindir, içerisinde bol miktarda omega 3 ve omega 6 yağ asitleri barındırır.
  • Yetiştirildiği ortamdaki iklim koşulları gayet elverişlidir.
  • Bitki örtüsü ve yaşam alanları sığırların gelişimi için çok uygundur.
  • Kobe etinin kaynağı Tajima sığırlarının günün 3 farklı vaktinde düzenli olarak beslenmeleri sağlanır.
  • Her gün düzenli olarak masaj yapılır.
  • Birçok kaynakta günün belirli vakitlerinde bol miktarda bira ve arpa ürünleri verildiği bilgisi de yer almaktadır.
  • Etin tüm noktalarında yağ oranı eşit olarak dağıldığı için oldukça yumuşaktır ve yiyenlere ayrı bir lezzet katar.

Kobe eti fiyatı ne kadar?

Kobe eti fiyatı oldukça yüksek ve pahalıdır. Ülkemizde sadece ünlü restoranlarda ve kasaplarda yer alır. Ülkemize giriş fiyatı ortalama 800 dolar ile 1100 dolar aralığındadır. Satış fiyatı ise günümüz kuruyla kilogramı 15.000 – 20.000 Türk lirası fiyatlara kadar ulaşabilmektedir.

Simental inek fiyatları 2022 – Simental Irkı Hakkında Herşey

Kobe eti nereden alınır?

Yurdumuzun doğu ve iç kesimlerinde bulmak neredeyse imkansızdır. Sadece İstanbul, İzmir ve Antalya’daki lüks restoran ve otellerin restoranlarının mutfaklarında yer alabilmektedir. Yine bu şehirdeki lüks semtlerde yer alan büyük gurme kasaplarda da bulabilmek mümkündür. İnternet üzerinden e-ticaret sitelerinden de alınabilir. Onun dışında bulmak çok zordur.

Kobe eti nasıl pişirilir?

En çok biftek (steak) olarak pişirmek tercih edilmektedir. Genel olarak büyük bir parça biftek halinde satılır. Bu biftek bir gün boyunca kendi damak zevkinize uygun soslar ile marine edilerek bekletilirse lezzeti daha güzel noktalara ulaşır. Akabinde ister ızgara üstünde ister mangalda ister fırında pişirilebilir. Eti yerken sanki kurabiye yermiş gibi etin ağızda dağıldığını hissedebileceksiniz.

Et pişirilirken yüksek ısı oldukça önemlidir. Pişirilecek ortam fırın, mangal veya ızgara olsun fark etmeksizin sıcaklığı yüksek olmalıdır. Kobe etinin lifli yapıda olması etin pişerken dağılmasını engeller ve sıcaklığın yüksek olması daha iyi pişmesini destekler.

Kobe nerededir?

Dünyanın en pahalı lezzeti: Kobe Eti (4 ilginç detay)
Dünyanın en pahalı lezzeti: Kobe Eti (4 ilginç detay)

Kobe; Japonya’nın Hyōgo prefektörlüğünün merkezi olup en büyük şehirlerindendir. Yaklaşık olarak 1.500.000 milyonluk bir nüfusu bulunmaktadır. Millattan önce de nüfusun varlığına dair izlerin bulunduğu Kobe’de 19.yüzyıla gelinince nüfus artışı yaşanmış; ticaret ve liman şehrine dönüşmüştür. İkinci Dünya Savaşı’nda Amerika tarafından bombalanmış olmasına rağmen kısa sürede kendisini toparlamış ve tekrardan gelişmiş bir şehir haline gelmiştir. Şuanda Japonya’nın 6. en büyük şehri unvanını taşımaktadır. Osaka Körfezi’nde yer aldığı için limanı gelişmiş bir şehirdir. Şehir içerisinde üretilmiş ürünler liman aracılığıyla gemilere yüklenir ve hem Amerika kıtasına hem de Avrupa kıtasına ulaştırılır.

Thắng Văn adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
en iyi 10 mutfak dekorasyonu fikri 1 1

En iyi 10 mutfak dekorasyonu fikri (Modern ve otantik)

elektronik parcalardan altin nasil uretilir 1

Elektronik atıklardan altın nasıl üretilir? [2022]