in

Avukat Maaşları 2022 (Kurum avukatları ve bürosu olanlar)

kendi burosu olan avukat ne kadar kazanir 1
kendi burosu olan avukat ne kadar kazanir 1

Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır sorusu Aralık 2021 enflasyon oranlarının açıklanması ve 2022 yılında uygulanacak maaş zamlarından sonra akıllara gelen bir soru oldu. Avukatlar genellikle üç farklı şekilde çalışmaktadır. Kendi bürosunda, farklı bir avukatın bürosunda veya bir kurumun çatısı altında çalışır. Farklı bir avukatın bürosunda ve bir kurumun çatısı altında çalışan avukatlar sabit maaş alırken, kendi bürosu olan serbest avukat maaşları ve gelirlerinin ne kadar olduğu her zaman merak konusu olmuştur.

Yazımıza başlamadan önce, daha evvel yayınladığımız ve Çorum’daki en meşhur avukatlara yer verdiğimiz yazımızı okumak isterseniz Çorum avukat listesi başlığına tıklayabilirsiniz.

Yeni mezun avukat maaşları (Stajyer avukat maaşları)

4 yıllık hukuk fakültelerinden yeni mezun olmuş 22-25 yaş aralıklarındaki genç avukatlar adayları ilk olarak 1 yıl boyunca bir avukatın yanında stajyer olarak görev alırlar. Yeni mezun avukat maaşları yani stajyer avukat maaşları, görev aldıkları avukat bürosu tarafından ödenir. Genellikle sabit bir maaş ve dosya bazlı prim uygulamasının yapıldığı stajyer avukat maaşlarının 2.500 ile 5.000 Türk lirası arasında değiştiği görülmektedir. Ancak en büyük kısım ne yazık ki asgari ücretin altında bir ücret almaktadır.

Avukat asgari ücret tarifesi 2022
Avukat asgari ücret tarifesi 2022

Kurum avukatı maaşları

Devlet kurumlarında görev yapan kurum avukatı maaşları her ayın 15’inde banka hesabına yatırılmak suretiyle ödenir. Bu maaş tutarları hükümet tarafından belirlenir ve sabit olarak ödenir. Yılda iki kere Ocak ve Temmuz aylarında artış gösterilir. Ocak 2022 yılı artışları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları neticesinde % 30,5 olarak belirlenmiştir. Göreve yeni başlayan bekar bir kurum avukatı Ocak 2022 itibariyle 8.422 Türk lirası maaş alacaktır.

Memuriyette kıdem yılı, derece-kademe ve bekar/evli olma, çocuk sahibi olma gibi durumlar maaşı etkilemektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz maaş tutarı bekar ve çocuksuz göreve yeni başlamış avukatın maaşıdır. Eşi çalışmayan, 1 çocuklu bir kurum avukat maaşı 9.068 Türk lirasına ulaşırken çocuk sayısının artması ile maaş tutarı da artmaktadır. Eğer derece ve kademesi yüksek, eşi çalışmayan ve 2 çocuklu, görevde 21.yılında gibi bir durum olursa bu durumda da avukat maaşı 11.719 Türk lirası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Görüldüğü üzere kurum avukatı maaşlarının belirlenmesinde pek çok husus var olup, derece, kademe, evlilik durumu, çocuk durumu gibi kriterlerle bu maaşlar farklılık gösterebilmektedir. Buradaki hesaplama memurlar.net web sitesinin maaş hesaplama robotu üzerinden yapılmıştır.

Farklı bir avukatın bürosunda çalışan avukat maaşları

Eğer bir avukat, farklı bir meslektaşının hukuk bürosunda avukatlık yapıyorsa bu noktada gelirler ve maaş bakımından net bir bilgi vermek mümkün olmaz. Çünkü yapılan çalışma biçimi ortaklık mı, komisyon mu yoksa maaş mı olduğuna göre ve ikili anlaşmaya göre değişebilmektedir.

Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır?

Serbest avukat, yani kendi bürosu olan avukat maaşı da serbest meslek icrası olduğu için net bir şekilde ifade edilemez. Kimi avukat hiç kazanamazken kimi avukatlar baktıkları dosyalardan on binlerce Türk lirası kazanabilmektedir. Bu noktada serbest avukatın girişkenliği, tanınır olması, dava kazanma ve işlemleri hızlı çözebilme oranı, dava ve olaylara hakim olabilme gücü ve mesleki becerisi önemli bir faktördür.

Genel olarak bakıldığında birçok avukatın siyasetle yakından ilgilendiği görülmektedir. Bu durumun en önemli sebebi meslekleri gereği hukuk işlerinden iyi düzeyde anlamaları ile birlikte tanınır olma isteğidir. Unutulmamalıdır ki bir serbest avukat ne kadar tanınır ve popüler olursa o kadar kazanır.

Serbest avukatların, yani kendi bürosu olan avukatların dosyalara bakarken ve hukuki süreçleri takip ederken müvekkillerinden talep edecekleri taban ücret tarifesi bulunmaktadır. Bu taban ücret tarifesine Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi denilmekte olup her yıl yeniden belirlenerek resmi gazetede yayınlanmaktadır. Tüm Türkiye genelinde serbest avukatlar minimum bu tarife üzerinden hizmet vermektedir.

Resmi Gazete’de yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin ek bölümünde serbest avukatlar ve kendi bürosu olan avukatlar tarafından yapılacak tüm işlemlerin ücreti detaylı olarak yazmaktadır. Bu liste incelendiğinde serbest avukat maaşları ayda 5.000 Türk lirası da 500.000 Türk lirası da olabileceği görülmektedir. Mühim olan, yukarıda da ifade ettiğimiz üzere avukatın kendi kabiliyetleridir. Dolayısıyla bu noktada kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır sorusuna net bir cevap vermek mümkün görünmemektedir. Aşağıdaki tablodan inceleyerek avukatların ortalama ne kadar kazanacağını siz de hesaplayabilirsiniz.

Avukatlık asgari ücret tarifesi

Kendi bürosu olan avukatların kazançlarını ve serbest avukat maaşlarını belirleyen en önemli çizelge olan asgari ücret tarifesi aşağıdaki gibidir. Bu tarife 20 Kasım 2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanmıştır ve 2022 yılını kapsamaktadır.

Avukat asgari ücret tarifesi 2022 | Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır?
Avukat asgari ücret tarifesi 2022 | Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır?
Avukat asgari ücret tarifesi 2022 | Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır?
Avukat asgari ücret tarifesi 2022 | Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır?
Avukat asgari ücret tarifesi 2022 | Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır?
Avukat asgari ücret tarifesi 2022 | Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır?
Avukat asgari ücret tarifesi 2022 | Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır?
Avukat asgari ücret tarifesi 2022 | Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır?

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır hakkında daha önce yazdığımız yazıyı da incelemek isterseniz başlığa tıklayabilirsiniz. […]

trackback

[…] Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır? başlıklı konumuzu okumanızı da tavsiye ederiz. Bu konu sayesinde yeni başlayan, serbest, bir avukatın yanında çalışan veya kurum avukatı maaşları 2022 yılı için detaylı olarak görebilirsiniz. […]

vasinin izin almadan yapabilecegi isler banka tapu maas 1

Vasinin izin almadan yapabileceği işler | Banka Tapu Maaş

collagen forte jel nedir kullanici yorumlari 1

Collagen forte jel kullananlar ve yorumları