in

Muhabbet Kuşu Ne Zaman Yumurtlar?

Muhabbet Kusu Ne Zaman Yumurtlar
Muhabbet Kusu Ne Zaman Yumurtlar

Muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar, muhabbet kuşları gözleri kamaştıracak şekilde özel renk skalaları insanlar ile olan iletişimleri ve kıvrak zekâları ile kuş severlerin gönlünü fethetmiş olan kuş türü olarak karşımıza çıkar. Muhabbet kuşlarının konuşma kabiliyeti gelişmiş özellikleri vardır. Ses taklitleri yapabilen, çıkarmış olduğu sesleri muazzam bir şekilde çıkarabilecek özelliktedir. Bu durum herkesin dikkatini çeker. Bu kuşların gerçek vatanları ise Avustralya olarak bilinir.

Her hayvan gibi bu kuş çeşidi de nesillerinin devamını sağlamak için üreyerek çoğalmaları gerekir. Erişkin dönemine girdikleri zaman uygun koşullar gerçekleşirse yılda 3 ila 4 kez kuluçkaya yatma durumları vardır. Genel olarak senede en çok bir kez kuluçka yatmasının doğru olduğu belirtilmiş olsa da bazı üreticiler bu durumun tam aksini belirtir.

Muhabbet Kuşlarının Yumurtlama Süreci

Muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar kuşları çiftleşme sürecinin sonrasında genel olarak 12 ile 15 gün sonrası yumurtlar. Dört ya da altı tane sağlıklı yumurta yumurtlar. Dişi muhabbet kuşu bu yumurtaları rahat bir biçimde yumurtlayabilmesi için kafes içine muhakkak bir kuş yuvası konumlandırılması gerekir. İlk yumurtlama gerçekleştikten sonra kuşunuz yumurtlama işi bitince kuluçkaya yatmak isteyecektir. Gelmiş olunan bu evrede dişi kuşlar için son derece acılı bir süreç olarak geçer. Kuluçkaya yatmış olan muhabbet kuşu sadece tuvalet ihtiyacını giderebilmek için yumurtalarını yalnız bırakır.

Onun haricinde yumurtaların üzerinden kalkması söz konusu değildir. Yem yiyeceği zaman bile yumurtalarını bırakması görülmez. Bu esnada dişi muhabbet kuşun besin ihtiyacını erkek muhabbet kuşu karşılar. Erkek muhabbet kuşunun dişi muhabbet kuşuna olan ilgisi az olur ise ya da kafeste fazla hareketli olması durumunda dişi muhabbet kuşu yumurtaları kırabilir ya da atabilir.

Muhabbet Kuşlarının Yavru Alma Durumu Nasıl Olur?

Muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar yumurtlama evresi geçtikten sonra kuluçkaya yatmış olan dişi muhabbet kuşu, her durumun normal seyretmesi halinde yavrularını 20 gün sonra yumurtadan çıktığını görecektir.

Muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar bu süreci ilk yumurtlama kısmı sonrası değil 2 ya da 3 yumurtlama sonrasında yavruların çıkma günü sayılabilir. Bu durum daha kesin sonuç verecektir. Yumurtadan çıkmış olan yavrunun bakımını genel manada anne muhabbet kuş üstlenir.

Yavruların Beslenme Süreci

Yavru muhabbet kuşlarının beslenme sürecinde baba muhabbet kuşu anneye çok yardım ettiği bir dönemdir. Yavruların beslenme sürecinde önemli olan durum her dönemde olduğu gibi beslenme kalitesine dikkat edilmesi ile alakası olacaktır. Bu dönem sürecinde anne muhabbet kuşu kaliteli yem ilaveleri ile beslenmesi gerekir. Bu şekilde yavrular da daha iyi gelişmiş olur. Yavru muhabbet kuşları 3 hafta itibari ile tüylenme durumuna geçer. 1 aylık olduklarında muhabbet kuşları yavrularında ayrılır. Bu süreç artık yavru kuşların yem yiyebilecekleri dönemdir. Yem alarak kafesi içerisine koyabileceğiniz bir dönemdir. Muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar yavru kuşların bakımı bundan sonra anneye değil kuş sahibine düşmüş olur.

Rahat Ortam ve Uygun Kafes

Muhabbet kuşları için rahat bir ortam oldukça önemlidir. Kalabalık olmayan sakin ortamda kuşların sessiz kalmalarını desteklemiş olur. Bu şekilde kuş stresten uzak bir ortamda yumurtlama durumuna geçebilir. Yumurtlama durumuna geçmeden önce kafesin iç kısmına kuş yuvası koymayı unutmamak gerekir. Muhabbet kuşunuz yumurtlama evresine girdiğinde oraya yumurtlayacaktır. Tüm şartların tamam olduğu zaman beklenmesi gereken tek şey erkek kuşun dişi kuşa karşı yapmış olduğu kurlar sonrası yaklaşması olacaktır.

Erkek muhabbet kuşu durmadan öter hareket eder oyuncaklar ile oynar. Daha sonrasında dişiye yaklaşmaya başlar ve gagası ile o dişinin omzuna hafif bir şekilde dürtükleme hareketleri yapar. Erkek kuşun bu hareketleri birkaç gün devam eder. Daha sonrasında dişi kuşta izin verirse çiftleşme  gerçekleşir. Dişi Kuşun erkek kuşağı çiftleşme konusunda müsaade etmesinin görseli olarak kuyruğunu yan kısmı çekerek erkek kuşu beklemesi olur. Bu süreci sonrasında çiftleşmeye başlar. Muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar çiftleşme sonrası yumurtlama dönemi takip edecektir.

Muhabbet Kuşlarının Üreme Hususunda Isı ve Işık Ne Şekilde Olmalıdır?

Isı ve ışık muhabbet kuşlarının üreme konusunda en önemli hususlardan bir tanesi olarak dikkat çeker. Güneş ışınlarının gittiği yön ve ortam sıcaklığının 28 derecede olması ideal çiftleşme alanına gerçekleştirmiş olur. Muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar yumurtlama olması için ışığın ve tabii ki ortam ısısının rolü çok büyük olacaktır.

Muhabbet Kuşu Doğru Eş Seçimi Ne Şekilde Olmalıdır?

Muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar muhabbet kuşlarında dişiler genellikle eş seçimi hususunda çok detaycı davranabilir. Bazı zamanlarda her şeyi yapmış olsanız bile dişi kuşun istemediği bir erkek kuş ile çiftleşme ortamı sağlanılmaz. Bundan dolayı eşler yan yana geldikleri zaman onların birbirleri ile beraber olmak istediklerinde emin olunması gerekir.

Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme Süreci Nasıl Gelişir?

Muhabbet kuşları ne zaman yumurtlar kuşlarda üreme olayı içgüdüsel bir davranıştır. Nesillerinin devamı olabilmesi için tüm canlılar üreme yapması gerekir. Muhabbet kuşlarının çiftleşebilmesi için bir takım olanakların gerçekleşmesi gerekir. Doğru ve kaliteli beslenme çiftleşme için çok önemli bir konudur. Beslenme üreme konusunda en belirleyici kıstaslardan bir tanesidir. Üreme olabilmesi için gerekli olan koşullar doğru beslenmenin sonrasında doğal seviyeye gelmiş olacaktır.

Bahsi geçen unsurlar arasında en mühim olanı ise dişi kuşların hormonu mekanizmanın tam olarak sağlıklı biçimde çalışması gerekir. Bu durumda yine dişi kuşun düzgün ve kaliteli beslenmesi ile bağlı bir biçimde gerçekleşir. Muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar bu süreç gerçekleştikten sonra çiftleşme olur ve çiftleşme sonrası yumurtlama dönemi başlar.

Muhabbet Kuşu Yumurtlama İşlemi Sonrası Yapılması Gerekenler

Muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar yumurtlama işlemi sonrası yapılması ihtiyaç duyulan belirli adımlar bulunur. Muhabbet kuşları yumurtladıktan sonra sağlıklı bir kuluçka sürecinin de atlatılması gereklidir. Yumurtalar çatladıktan sonra ve yavru kuşlar yumurtalardan çıkınca kuş sahibi anne ile baba kuşu sürekli olarak takip etmesi gerekir. Bu kuşların sürekli takip edilmesi herhangi bir ihtimaller içinde sorunu fark etmek için son aşama olarak mühim bir adımdır. Yumurtadan çıkmış olan yavrular çıkma esnasında ya da çıktıktan belli bir süre sonra yaşamlarını kaybedebilir. Bu durum fark edilir edilmez yaşamı yitmiş olan yavrular kafes içinde çıkarılması gerekir. Aksi takdirde  hastalık hali diğer yavrulara anne ve baba kuşağı da geçebilir.

Muhabbet Kuşları Hangi Yaşta Yumurta Bırakır?

Muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar muhabbet kuşunuzun ne zaman yumurtlama dönemine gireceğini bilmek oldukça önemlidir. Bu şekilde yeni üyelerin doğması için gerekli olan bütün ayarlamalar önceden yapılması gerekir. Kuşlarda özellikle muhabbet kuşlarında yumurtlama çok yaygın bir şekilde görülür. 5 aylık olan muhabbet kuşu ve 10 yaş olana kadar istedikleri zaman yumurta bırakabilirler. Muhabbet kuşları bütün bir sene yumurta bırakabilir. Üreme zamanlarında bol miktarda çim ve tohum bulunan yağışlı mevsimlerden yumurtlama durumu artış gösterir. Üreme döngüsü kuşun bulunmuş olduğu bölgeye iklime bağlı olarak değişebilir

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Makrome Salincaklar Nerelerde Kullanilmaya Uygundur

Makrome Salıncaklar Nerelerde Kullanılmaya Uygundur? 

Japon Baliklari Neden Olur 1

Japon Balıkları Neden Ölür?